• Home
  • O nas
  • Oferta
  • Blog
  • Kontakt
Gospodarstwo Rodzinne Wierzbiccy

Laboratorium Smaku

Olej lniany towarzyszy nam od stuleci

Strona główna
|
Blog
|
Olej lniany towarzyszy nam od stuleci
olej lniany
25.05

Olej lniany to najbogatsze roślinne źródło kwasów tłuszczowych omega-3, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.
Medyczne właściwości oleju lnianego znane są nie od dziś. Jako pierwsi o prozdrowotnych właściwościach lnu mówili Grecy oraz Rzymianie około V wieku p.n.e. Olej lniany uzyskuje się poprzez tłoczenie na zimno nasion lnu zwyczajnego. Otrzymywany w ten sposób olej posiada charakterystyczne żółte zabarwienie, intensywny zapach oraz specyficzny, cierpki smak. Olej lniany jest szczególnie ceniony ze względu na zawarte w nim kwasy tłuszczowe omega-3, które są niezwykle cenne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oleju lnianym mają dla człowieka ogromną wartość zdrowotną. Olej lniany jest szczególnie ceniony za zawarte w sobie bogactwo kwasów tłuszczowych omega-3. To one są budulcem tkanki mózgowej, poza tym sprzyjają syntezie komórek. Stosowanie oleju lnianego zaleca się wszystkim, bez względu na wiek. Olej lniany stosowany przez dzieci wspomaga równowagę hormonalną. Pomaga leczyć nadpobudliwość dziecięcą. Kwasy omega-3 zawarte w oleju lnianym pomagają również dziecku w prawidłowym rozwoju neuronów.

Szczególnie wskazane jest spożywanie oleju lnianego przez kobiety w ciąży. Przede wszystkim, olej lniany jest ogromną skarbnicą kwasów tłuszczowych z grupy omega -3. To właśnie one mają dobroczynne działanie na wzrost płodu. Spożywanie oleju lnianego jest również zalecane w diecie odchudzającej. Zawarte w oleju lnianym – lignany mają podobne działanie do estrogenów, czyli żeńskich hormonów, które są odpowiedzialne za m.in. redukcję masy mięśniowej, formowanie tkanki kostnej, regulację gospodarki węglowodanowej. Spożywanie oleju lnianego przyspiesza metabolizm. Lignany pomagają również oczyścić wątrobę, sprzyjają również w produkcji żółci, która skutecznie rozkłada tłuszcz. Olej lniany poprawia perystaltykę jelit. Nie wolno na nim smażyć ani go podgrzewać. Swoje właściwości prozdrowotne ma tylko w niskiej temperaturze.

Jeżeli chcemy w pełni wykorzystać jego właściwości powinniśmy go spożywać około 2-3 łyżeczki dziennie. Możemy go dodawać do potraw ale tylko na zimno. Olej lniany idealnie sprawdzi się w sałatkach, do polewania ziemniaków oraz kasz. Bardzo dobrze smakuje w duecie z pieczywem. Zawarte w oleju kwasy omega-3 bardzo szybko ulegają utlenianiu dlatego olej musimy odpowiednio przechowywać. Dostępne w sprzedaży oleje lniane są sprzedawane w ciemnej buteleczce nieprzepuszczającej światła. Olej lniany musimy chronić przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Poza tym musimy go trzymać w chłodnym i ciemnym miejscu. Otwarty olej lniany musimy przechowywać w lodówce. Po otwarciu jego właściwości utrzymają się jeszcze przez około 1 -2 miesięcy.

Powiązane Posty

  • olej rzepakowy nierafinowany
    06.01

    Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak smakuje prawdziwy olej rzepakowy?

    Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak smakuje prawdziwy olej rzepakowy? Wytwarzany tymi samymi metodami co 100
    wiecej...
  • olej rzepakowy tłoczony na zimno
    06.11

    Zalety oleju rzepakowego wytłaczanego na zimno

    Olej rzepakowy to bogate źródło witaminy A, E, K i D2 która w organizmie przekształca
    wiecej...
  • olej sojowy tłoczony na zimno
    07.05

    Olej sojowy – cenny surowiec do spożycia i stosowania w kosmetyce

    Olej sojowy tłoczony na zimno jest źródłem witaminy E, która, podobnie jak NNKT i lecytyna,
    wiecej...
Laboratorium Smaku © 2025 | Privacy Policy

Kontakt

ul. Stawowa 12

08-304 Jabłonna Lacka

zamowienia@laboratoriumsmaku.com


  • Facebook
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.